w ,

Liga włoska

Liga włoska

Przez lata liga włoska uchodziła za nudną ligę piłkarską. Przynajmniej dla kibiców spoza Półwyspu Apenińskiego. Wszystko z uwagi na “Catenaccio”, jak określano system taktyczny stosowany we Włoszech, który kładł szczególny nacisk na znakomicie zorganizowaną obronę oraz faule taktyczne. Dziś włoska Serie A wygląda już zgoła odmiennie. Zespoły w coraz większym stopniu stawiają na ofensywę, a najlepsze drużyny ligi włoskiej, m.in. Juventus Turyn, Napoli, Lazio, Romę czy Inter Mediolan ogląda się z wielką przyjemnością.

Sama liga włoska w piłce nożnej została utworzona w 1929 roku i jest zarządzana przez Lega Nazionale Profesionisti Serie A (wcześniej przez Włoski Związek Piłki Nożnej – FIGC, a do 2010 roku przez Lega Calcio). Serie A w przeszłości liczyła sobie 16 i 18 drużyn. Dziś rywalizuje w niej 20 zespołów, a cały sezon ma 38 kolejek, bo drużyny grają systemem mecz i rewanż każdy z każdym. Zespół, który po wszystkich seriach gier ma najwięcej punktów, zostaje mistrzem Włoch. Ostatnie trzy drużyny przynajmniej na sezon muszą pożegnać się z najlepszą ligą na Półwyspie Apenińskim, będąc relegowanymi do II ligi włoskiej (Serie B).

sponsorowane

Po mistrzostwo ligi włoskiej sięgało dotychczas szesnaście zespołów, a dwanaście z nich, od kiedy wprowadzono obecne zasady rozgrywek (1929/30). Najwięcej mistrzowskich tytułów ma Juventus, który po tzw. Scudetto sięgał 35-krotnie. Po 18 zwycięstw mają drużyny z Mediolanu – Milan oraz Inter. Reszta zespołów nie może poszczycić się nawet 10 tytułami.

sponsorowane

Sam termin Scudetto wziął się natomiast od mistrzowskich oznak. Scudetto to bowiem tarcza, która jest umieszczona na koszulkach zespołu mistrzowskiego w sezonie następującym po zdobyciu mistrzostwa Serie A. Po raz pierwszy z tego przywileju skorzystała Genoa CFC (1924). Z kolei od sezonu 1960/61 klub zdobywający mistrzostwo jest nagradzany Pucharem Mistrza Włoch.

Liga włoska w telewizji jest transmitowana przez Eleven Sports. Dzięki temu każdego tygodnia wielu kibiców w Polsce może oglądać naprawdę ekscytujące spotkania, m.in.: derby Rzymu (Roma – Lazio), derby Mediolanu (Inter – Milan), derby Włoch (Juventus – Inter) i wiele innych ciekawych meczów.

Oceń artykuł post

Co myślisz?

Napisane przez Typeo.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Węgry – Polska składy

Liga angielska