w ,

Liga polska

Liga polska

Ekstraklasa, czyli liga polska to najwyższa klasa rozgrywek piłkarskich w Polsce. W latach 1928–2005 zarządzał nią Polski Związek Piłki Nożnej. Od 18 listopada 2005 roku ligą zarządza już Ekstraklasa SA. Obecnie, od nazwy sponsora tytularnego, liga nosi nazwę PKO Ekstraklasa. Jej nazwa często była jednak zmieniana, np. Idea Ekstraklasa, Orange Ekstraklasa, T-Mobile Ekstraklasa czy Lotto Ekstraklasa.

Liga polska nie należy do najatrakcyjniejszych rozgrywek w Europie, co najdobitniej pokazują wyniki polskich drużyn w rozgrywkach europejskich. Świętem dla kibiców w Polsce jest udział polskiej drużyny nie tyle w rozgrywkach Ligi Mistrzów, ile nawet Ligi Europy.

sponsorowane

Jako że poziom nie rozpieszcza, liga jest też często reformowana. Obecnie ma ona dość nietypowy system. PKO Ekstraklasa liczy sobie 16 zespołów, które w sezonie zasadniczym grają 30 spotkań systemem mecz i rewanż każdy z każdym. Sezon zasadniczy nie wyłania jednak mistrza Polski, ale dzieli 16-zespołową elitę najwyższej klasy rozgrywek w Polsce na dwie grupy po osiem zespołów – mistrzowską i spadkową. Tam każdy zespół rozgrywa po 7 meczów (4 u siebie i 3 na wyjeździe lub odwrotnie). Tak wyłaniany jest mistrz Polski startujący w eliminacjach Ligi Mistrzów. Dwie najsłabsze drużyny spadają szczebel niżej, a trzeci zespół od końca w barażu gra z zespołem wyłonionym w barażach Fortuna 1 Ligi na znak rozgrywek Championship.

sponsorowane

W ciągu ostatnich lat najwięcej mistrzostw Polski ma warszawska Legia. W sumie klub ze stolicy ma 13 mistrzowskich tytułów. Tyle samo mistrzostw zdobyła Wisła Kraków, a o jeden triumf więcej mają Górnik Zabrze i grający dziś na poziomie III ligi (IV poziom rozgrywek) Ruch Chorzów.

Mimo że liga polska nie jest szczególnie atrakcyjna, to produkt bardzo ciekawie opakowany i pod kątem otoczki wygląda bardzo przyzwoicie. Stąd nie ma nic dziwnego w tym, że i transmisje na żywo liga polska ma w pełni profesjonalne. Obecnie potentatem w kwestii praw telewizyjnych jest Canal+, ale pojedyncze mecze pokazuje również TVP. Jeszcze w poprzednim sezonie dwa spotkania każdej kolejki ligi polskiej transmitował Eurosport, ale obecnie stacja ta nie ma praw do transmisji PKO Ekstraklasy.

Oceń artykuł post

Co myślisz?

Napisane przez Typeo.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Liga niemiecka

Polska – Andora składy