w ,

Liga hiszpańska

Liga hiszpańska


Liga hiszpańska, a w zasadzie Primera División, od nazwy sponsora określana również jako La Liga Santander (wcześniej Liga BBVA – od nazwy banku), to najwyższa klasa rozgrywek w Hiszpanii, ale i jedna z najlepszych lig piłkarskich w Europie, a tym samym i na świecie.

Liga hiszpańska została utworzona w 1929 roku. Obecnie jest ona zarządzana przez Liga de Fútbol Profesional (LFP), wcześniej pieczę nad nią sprawował Hiszpański Związek Piłki Nożnej (RFEF). W Primera División uczestniczy najlepszych dwadzieścia drużyn z Hiszpanii, które rozgrywają po 38 spotkań (system mecz i rewanż każdy z każdym). Zespół z największą liczbą punktów sięga po mistrzostwo Hiszpanii, z kolei trzy najsłabsze drużyny zostają relegowane do II ligi hiszpańskiej (Segunda División).

Mówisz: liga hiszpańska, myślisz: Real Madryt i FC Barcelona. Słusznie, bo kiedy kończy się liga hiszpańska, tabela wygląda tak, że na jej czele często znajduje się któraś z dwóch wymienionych drużyn. Ostatnio do tej dwójki dołączyło jeszcze Atlético Madryt, które w sumie ma 10 tytułów. Ten wynik, choć zasługuje na poklask, wygląda jednak blado przy osiągnięciach dwóch hegemonów. Real Madryt mistrzostwo zdobywał dotychczas bowiem 33-krotnie, a zespół z Katalonii po tytuł sięgał 26 razy. Łącznie mistrzostwo Hiszpanii w swoim dorobku ma na razie tylko dziewięć drużyn. Poza wymienioną trójką zaszczyt ten dotknął jeszcze: Athletic Bilbao (8 tytułów), Valencię CF (6), Real Sociedad (2), Deportivo La Coruña (1), Sevillę FC (1) i Real Betis (1).

Primera División to liga, która skupia w sobie znakomitych graczy. Grają lub grali w niej najlepsi piłkarze świata i zdobywcy Złotej Piłki, m.in. Leo Messi, Neymar czy Cristiano Ronaldo. Dlatego jest to szybka i niezwykle atrakcyjna dla oka liga piłkarska, która czerpie ogromne dochody ze sponsoringu, ale i transmisji telewizyjnych. Liga hiszpańska na żywo transmitowana jest więc przez wiele stacji TV, m.in. Canal+ czy Eleven Sports. Dzięki temu każdego tygodnia również kibice w Polsce mogą podziwiać w akcji piłkarzy Realu Madryt, Barcelony i innych drużyn, które są uczestnikami La Liga Santander.

Oceń artykuł post

sponsorowane

Co myślisz?

Napisane przez Typeo.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kredyty i pożyczki w czasie koronawirusa?

Liga francuska