w ,

Liga francuska

Liga francuska

Ligue 1 Conforama, czyli liga francuska to najwyższy poziom rozgrywek piłki nożnej we Francji. Liga została założona w 1932 roku i przez lata była zarządzana przez Francuski Związek Piłki Nożnej (FFF). Obecnie ligą francuską zarządza Ligue de football professionnel (LFP).

W lidze francuskiej corocznie udział bierze dwadzieścia zespołów. Dlatego liczba kolejek sprowadza się do 38 serii gier. W Ligue 1 panuje bowiem system rozgrywek każdy z każdym mecz i rewanż. Najlepszy zespół, który na zakończenie sezonu plasuje się na miejscu pierwszym, zostaje mistrzem Francji. Dwie ostatnie drużyny tabeli ligi francuskiej spadają do Ligue 2, a trzeci zespół od końca bierze udział w barażu o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

sponsorowane

Obecnie hegemonem rozgrywek piłkarskich we Francji jest zespół Paris Saint-Germain, który w ciągu siedmiu ostatnich sezonów aż 6-krotnie sięgał po mistrzostwo. Jednak łącznie pucharów za mistrzostwo Francji klub ze stolicy ma jedynie osiem. Ostatnie sukcesy są bowiem wynikiem zaangażowania w klub z Paryża pieniędzy arabskich szejków.

sponsorowane

Najwięcej triumfów na koncie ma natomiast drużyna AS Saint-Étienne. Ta po mistrzostwo sięgała 10-krotnie, choć po raz ostatni w sezonie 1980/81. Dziewięć razy mistrzostwo zdobywał zespół Olympique Marsylia, a poza PSG po osiem tytułów mają jeszcze AS Monaco i FC Nantes. Pokazuje to wyraźnie, że liga francuska nie ma jednej drużyny, która notorycznie na przestrzeni dekad sięga po mistrzostwo. Coroczne triumfy zdobywane przez kilka lat nie są jednak niczym rzadkim, np. Olympique Lyon (2001/02-2007/08), Olympique Marsylia (1988/89-1992/93 – ostatni tytuł odebrany za korupcję).

Podsumowując, liga francuska na pewno nie jest najatrakcyjniejszą i najlepszą ligą w Europie. Bez wątpienia jest to jednak liga z TOP 5 na Starym Kontynencie. W ostatnich latach przyciągała ona naprawdę znakomitych piłkarzy, np. Edinson Cavani, Ángel Di María, Neymar, Gianluigi Buffon czy Kylian Mbappé. Co ciekawe, wszyscy trafili do PSG, gdzie dobry piłkarz może liczyć na ogromne pieniądze.

Oceń artykuł post

Co myślisz?

Napisane przez Typeo.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Liga hiszpańska

Beckham: Ronaldo, Messi zostaną przyciągnięci do Interu Miami