w ,

Liga angielska

Liga angielska


Liga angielska przez wielu ekspertów jest uważana za najlepszą piłkarską ligę na świecie. Trudno nie przyznać im racji. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy, które w sezonie 2018/19 zostały zdominowane przez kluby z Anglii. W finale Champions League wystąpiły Liverpool i Tottenham, a w najważniejszym meczu Ligi Europy zagrały Chelsea Londyn i Arsenal.

O ile można spierać się o to, czy liga angielska, określana również jako Premier League lub Premiership jest najlepsza, o tyle nie ulega wątpliwości, że to najszybsza liga piłkarska, która przyciąga przed telewizory miliony kibiców w każdym zakątku świata. Premier League jest najchętniej oglądaną ligą piłki nożnej na świecie. Nic dziwnego, że liga angielska zarobki również ma najwyższe. Najlepsi piłkarze w każdym tygodniu inkasują po kilkaset tysięcy funtów.

Liga angielska jako Premier League ma stosunkowo niedługą historię. Pierwszym sezonem był 1992/93, kiedy w lidze uczestniczyły 22 zespoły. W 1995 roku, z powodu nacisków FIFA, liga została zmniejszona do 20 drużyn i taki kształt Premiership panuje obecnie. Co ciekawe, liga angielska nie skupia tylko zespołów z Anglii. Nie wszyscy wiedzą, że na najwyższym szczeblu rozgrywek w Anglii grają również zespoły z Walii. Przykładem jest Swansea City (miasto i hrabstwo w południowej Walii) czy Cardiff City (stolica i największe miasto Walii). Wprawdzie obie drużyny spadły poziom niżej, ale do niedawna występowały w Premier League.

Jako że w lidze angielskiej gra 20 zespołów, a format rozgrywek to mecz i rewanż systemem każdy z każdym, mistrzem zostaje drużyna, która po 38 kolejkach ma najwięcej punktów na koncie. Obecnym mistrzem jest zespół Manchesteru City, ale rekord zwycięstw w lidze należy do innej drużyny z Manchesteru – United. “Czerwone Diabły” były zwycięzcą pierwszej edycji, a w swojej historii mają trzynaście tytułów. Pięć razy po mistrzowski tytuł ligi angielskiej sięgała Chelsea, cztery zwycięstwa ma Manchester City, trzy – Arsenal, a po razie zwyciężały Blackburn Rovers i Leicester City.

sponsorowane
sponsorowane
Oceń artykuł post

Co myślisz?

Napisane przez Typeo.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Liga niemiecka

Polska – Andora składy